Bc. Iveta Rozporková


Jmenuji se Iveta Rozporková a jako majitelka realitní kanceláře se zabývám prodejem a pronájmem nemovitostí v Jihomoravském kraji. Spolupracuji s advokáty, soudními znalci, geodety, architekty a dalšími odbornými osobami. Za dobu existence realitní kanceláře jsem našla řešení pro celou řadu klientů. Moje praxe v realitách je dlouholetá, vlastní kancelář v Rosicích provozuji 15 let. Pro přípravu nemovitosti využívám profesionály jak na úklid, fotografie, video, virtuální prohlídky, dron. Každá nemovitost je specifická a vyžaduje individuální přístup.

Jako jeden z mála makléřů v České republice jsem držitelkou dokladu Bezpečnostní způsobilosti fyzické osoby vydaného Národním bezpečnostním úřadem.

Potrpím si na precizně odvedenou práci dotaženou do posledního detailu.

Mým cílem je zajistit Vám bezpečný a bezstarostný prodej či pronájem nemovitosti, bez ohledu na její typ. Spolupracuji s klientelou v rámci ČR s možností prezentace Vaší nemovitosti také v zahraničí. Samozřejmostí je nejen kvalitní právní servis včetně doplňkových služeb, jako jsou přepisy energií apod., ale také své klienty zastupuji při jednáních s úřady.

Působím v rámci celého Jihomoravského kraje. Hlavní kancelář je situována na strategickém místě v Rosicích, druhé zázemí mám pro své klienty v Brně. V hojné míře se na mě obracejí klienti z požadavkem na zajištění bydlení nejen z Rosic, ale převážně z Brna i ze vzdálenějších oblastí. Je mýtem, že Rosice navštěvují pouze místní obyvatelé. Rosice jsou přirozenou spádovou oblastí pro široké okolí a vykonávají správu obvodu pro celkem 23 obcí. Díky tomu disponuji aktivní databází klientů a řadu transakcí mohu realizovat mimo veřejnou inzerci. Velmi ráda Vás propojím se zájemci. Mohu na Vaši nemovitost nasměrovat kupující nebo zájemce o pronájem, či pouze zajistím sepsání příslušné smlouvy.

Pro bezplatné a nezávazné konzultace jsem Vám k dipozici přímo v kanceláři či telefonicky a e-mailem, který naleznete v sekci Kontakty.

Rádi bychom se s Vámi podělili o to, co od nás můžete získat, co Vám můžeme dát a pak se sami rozhodněte, jestli jsou naše služby pro vás vhodné. Řada klientů, kteří s námi v minulosti spolupracovali se k nám vrací a to je pro nás největším oceněním a reklamou.Poslání a vize

Co pro Vás zařídíme:

profesionální poradenství k vaší situaci na realitním trhu

– jasnou představu o celém procesu – žádné skryté poplatky nebo nejasné podmínky

co nejpřesnější odhad ceny Vaší nemovitosti – doporučíme Vám cenu při prodeji i pronájmu

kompletní právní servis včetně srozumitelné interpretace, abyste plně rozuměli všem ustanovením

individuální přístup – vše na míru Vašim potřebám

Od prvních kroků až po závěrečné předání klíčů a přepis energií – o vše se postaráme s maximální péčí a precizností, abyste se mohli radovat z úspěšného prodeje nebo pronájmu bez jakýchkoliv starostí.

Časem prověřeno – 15 let s Vámi v lokalitách Brno-město, Brno-venkov.

Konzultace je zdarma.

Nevíte, jakou má Vaše nemovitost hodnotu? Máte pocit, že se zcela neorientujete v obchodu s nemovitostmi a povinnostmi s tím spojenými, nebo jen chcete, aby se o Vaši nemovitost postaral profesionál?

Během našeho setkání Vám otevřu možnosti, jak naplno využít potenciálu Vaší nemovitosti. Zjistíte, co Vám může pomoci a čemu se naopak vyhnout. Výsledkem je konkrétní postup ušitý na míru Vašim individuálním potřebám. Cílem je, aby celá transakce pro Vás nepředstavovala stres a zmatek, ale abych Vás celým postupem provedla a ušetřila Váš čas a peníze.

V rámci plného klientského servisu pro Vás ve spolupráci s mými kolegy zajišťuji veškeré služby, od kvalitního nafocení nemovitosti, přes vyhledání bonitního klienta, zajištění komplexní smluvní dokumentace včetně advokátní úschovy kupní ceny, konče přepisem energií a předáním nemovitosti.

Projekt Realiťák roku přináší nový pohled na realitní trh v České republice. S pečlivým výběrem a školením makléřů, projekt zajišťuje, že klienti mají k dispozici nejlepší možnou službu při prodeji nebo nákupu nemovitosti.

Proč spolupracovat s makléřem z projektu Realiťák roku?

 1. Prověření makléři: Výběr makléřů není náhodný. Každý makléř je pečlivě vybrán a hodnocen odbornou porotou. Tento proces zahrnuje prověření jejich dosavadních zkušeností, referencí od předchozích klientů a jejich schopností zprostředkovat obchod. Lukášová komentuje: „Jsme hrdí na to, že naši makléři jsou nejen vzděláváni, ale i důkladně prověřováni.“

 2. Certifikace a neustálé vzdělávání: Kvalitní vzdělávání je základním kamenem tohoto projektu. Makléři jsou pravidelně školeni v nejnovějších trendech realitního trhu, marketingových strategiích a právních aspektech obchodu s nemovitostmi. „To zaručuje, že naši klienti obdrží služby na nejvyšší úrovni,“ říká Lukášová. Důležitost neustálého vzdělávání a certifikace realitních makléřů je klíčová. To zahrnuje širokou škálu kurzů a školení, které pokrývají aktuální trendy a technologie v realitním sektoru. Tyto programy zahrnují témata jako marketingové strategie, právní aspekty obchodů s nemovitostmi a nejnovější digitální nástroje a platformy. Kromě teoretických znalostí, školení také zahrnují praktické scénáře a případové studie, které makléřům umožňují aplikovat naučené dovednosti v reálných situacích. Certifikace a průběžné školení jsou zásadní pro udržení vysoké úrovně služeb a odbornosti.

 3. 50 bodový test: Makléři musí úspěšně absolvovat náročný test, který zahrnuje otázky z různých oblastí. Tento test je navržen tak, aby ověřil jejich znalosti a schopnosti v širokém spektru témat spojených s realitním sektorem.

 4. Optimalizace prodejní ceny: Tento bod se zaměřuje na to, jak makléři využívají své znalosti trhu k dosažení vyšších prodejních cen pro nemovitosti svých klientů. Klíčem je důkladné pochopení tržních trendů, lokalit a faktorů, které ovlivňují hodnotu nemovitostí. Makléři provádějí komplexní tržní analýzy a srovnávací studie, aby určili optimální cenu. Dále pracují na prezentaci nemovitosti, využívají efektivní marketingové strategie a vyjednávací techniky, aby zajistili, že jejich klienti získají nejlepší možnou cenu. Tento proces nejen zvyšuje prodejní hodnotu, ale také minimalizuje dobu, po kterou je nemovitost na trhu.

 5. Servis při koupi nemovitosti: V tomto bodě se zdůrazňuje, jak makléři poskytují komplexní služby klientům, kteří chtějí koupit nemovitost. Makléři se zaměřují na porozumění potřebám a preferencím klientů, provádějí důkladný výzkum trhu, aby našli nemovitosti, které nejlépe vyhovují jejich požadavkům. Poskytují klientům podrobné informace o nemovitostech, včetně lokalit, cen, vlastností nemovitostí a potenciálních investičních výnosů. Také pomáhají klientům navigovat v procesu koupě, včetně poradenství při vyjednávání, zajištění financování a navigaci v právních a regulačních aspektech koupě nemovitosti.

 6. Nezávislé hodnocení makléřů: Tento bod poukazuje na transparentnost a objektivitu v hodnocení makléřů. Hodnocení je založeno na několika kritériích, včetně úspěšnosti transakcí, spokojenosti klientů, znalosti trhu a dodržování etických standardů. Tento proces zajišťuje, že makléři jsou hodnoceni spravedlivě a že jejich skóre odráží jejich skutečný výkon a odbornost. Nezávislé hodnocení také poskytuje klientům důvěryhodné informace, které jim pomáhají vybrat si správného makléře. „Každý makléř je hodnocen na základě jasných a objektivních kritérií,“ vysvětluje Lukášová.

 7. Monitoring a kontrola služeb: Zde se zdůrazňuje důležitost kontinuálního monitorování a kontroly služeb poskytovaných makléři. Projekt zahrnuje pravidelné hodnocení a zpětnou vazbu od klientů, což umožňuje identifikovat oblasti pro zlepšení a zajišťuje, že všechny služby splňují vysoké standardy kvality. Tento proces zahrnuje nejen hodnocení samotného makléře, ale také sledování celkové spokojenosti klientů, efektivity procesů a dodržování pravidel a regulací.

 8. Provize za služby makléře: Projekt nabízí transparentní a férové nastavení provizí. Klienti mají možnost předem diskutovat o provizích a mít jasno v celkových nákladech spojených s realitními službami.

Projekt Realiťák roku tak přináší novou úroveň profesionalismu a transparentnosti na český realitní trh. Díky pečlivému výběru a školení makléřů, klienti mohou být ujištěni, že jejich transakce budou zpracovány s nejvyšší možnou péčí a odborností. Monika Lukášová shrnuje: „Uvědomujeme si, že koupě nebo prodej nemovitosti je pro mnohé lidi jedním z nejdůležitějších rozhodnutí jejich života. Proto jsme se v Realiťáku roku zavázali k poskytování služeb, které jsou nejen efektivní, ale také plně transparentní.“

Výběr makléře z projektu Realiťák roku znamená rozhodnutí pro kvalitu, transparentnost a profesionalitu. Je to volba pro ty, kteří hledají nejlepší možnou službu a chtějí mít jistotu, že jejich realitní transakce budou zpracovány s maximální možnou péčí a odborností.

Klíčová slova: Realitní trh, Realiťák roku, Profesionální makléři, Realitní služby, Realitní vzdělávání, Transparentní prodej, Optimalizace prodejní ceny, Realitní marketing, Hypotéky a financování, Právní podpora v realitách, Realitní vývoj a design, Realitní investice, Ocenění nemovitostí, Realitní aukce, Výběr realitního makléře, Realitní software a nástroje, Realitní poradenství. 

Zdroj: https://www.realitakroku.cz/aktuality/proc-spolupracovat-s-maklerem-z-projektu-realitak-roku?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=RR-promo_post&utm_content=pro%C4%8D&fbclid=IwAR15X6eMgkiEYihu20aoyMmThSmMr_-Gew5uoP3mlhrVNyJnd0boQ5Gr5ZcDůležité informace

My, jako správce osobních údajů, Vás jako klienta a uživatele webových stránek www.realityrosice.cz informujeme o níže popsaném shromažďování osobních údajů a zásadách ochrany soukromí. V případě, že budete potřebovat kteroukoliv část textu vysvětlit, poradit anebo projednat další zpracování Vašich osobních údajů, můžete se na nás kdykoliv obrátit na e-mailové adrese info@realityrosice.cz

Zpracování osobních údajů dětí

Naše webové stránky nejsou určeny pro děti mladší 16 let. Osobní údaje dětí mladších 16 let nezpracováváme.

Rozsah zpracování osobních údajů

Když nás kontaktujete prostřednictvím webových stránek, nebo pokud se stáváte naším klientem či obchodním partnerem, můžete být požádáni o vyplnění určitých údajů o sobě nebo Vaší společnosti. Těmito údaji mohou být zejména:

a) Vaše jméno a příjmení
b) obchodní firma
c) adresa nebo sídlo společnosti
d) datum narození, identifikační číslo a daňové identifikační číslo
e) telefonní číslo nebo e-mailová adresa

Na našich webových stránkách Vás nesledujeme, takže se k nám dostanou jenom ty Vaše osobní údaje, které nám výslovně sdělíte.

Účel zpracování

Údaje, které nám poskytujete, používáme k tomu, abychom Vás kontaktovali zpět a poskytli Vám informace, o které jste nás požádali, nebo pro účely plnění smlouvy, tj. zprostředkování koupě či prodeje nemovitosti. Veškeré osobní údaje jsou zpracovány zákonným a transparentním způsobem a jsou vyžadovány pouze přiměřené, relevantní a nezbytné údaje ve vztahu k účelu zpracování.

Vaše jméno, příjmení a e-mailovou adresu můžeme vedle toho využít k tomu, abychom Vám zasílali obchodní sdělení, tj. abychom Vás informovali o událostech, publikacích nebo službách, které poskytujeme a které by Vás, podle našeho názoru, mohly zajímat. Poskytnutí osobních údajů pro účely plnění smlouvy a poskytnutí osobních údajů pro účely odpovědi na Vámi vznesené dotazy nebo Vámi požadované informace jsou naším smluvním požadavkem, a jejich neposkytnutí může být důsledkem neuzavření smlouvy nebo neposkytnutí odpovědi na Vámi vznesené dotazy.

Vedle toho zpracování Vašich osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení můžete kdykoliv odmítnout a nebude to mít vliv na naše jiné vzájemné vztahy. Stačí nám zaslat e-mail s příslušnou žádostí, nebo jinou adresu, ze které jste od nás obdržel obchodní sdělení.

Kdo má k Vašim osobním údajům přístup

Vaše osobní údaje budeme jako správce zpracovávat My. Vaše osobní údaje můžeme za výše uvedenými účely předat našim subdodavatelům, aby pro nás provedli jejich zpracování. Osobní údaje mohou být předány:

 • spolupracujícím realitním makléřům;
 • externí advokátní kanceláři;
 • zpracovatelům, kteří poskytují Zprostředkovateli serverové, webové, cloudové nebo IT služby, či kteří jsou jeho obchodními partnery;
 • bankám a finančním institucím

Vaše osobní údaje nebudou poskytnuty třetím osobám ze zemí mimo EU a EHP.

Doba zpracování osobních údajů

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat po dobu, po kterou Vám budeme poskytovat naše služby či plnit vzájemnou smlouvu, nebo po dobu nezbytnou k plnění archivačních povinností podle platných právních předpisů, jako jsou například zákon o účetnictví, zákon o archivnictví a evidenci nebo zákon o dani z přidané hodnoty, nejdéle však 10 let od ukončení poskytování služeb či smluvního plnění.l

Vaše práva plynoucí ze zpracování osobních údajů

Ve vztahu k námi prováděnému zpracování Vašich osobních údajů máte následující práva:

 1. a) právo na přístup k osobním údajům;
 2. b) právo na opravu;
 3. c) právo na výmaz („právo být zapomenut“);
 4. d) právo na omezení zpracování údajů;
 5. e) právo vznést námitku proti zpracování; a
 6. f) právo podat stížnost na zpracování osobních údajů.

Vaše práva jsou níže vysvětlena, abyste si dokázal/a udělat jasnější představu o jejich obsahu.

Všechna Vaše práva můžete uplatnit tak, že nás kontaktujete na e-mailové adrese info@realityrosice.cz

Právo na přístup znamená, že si kdykoliv můžete požádat o naše potvrzení, zda osobní údaje, které se Vás týkají, jsou či nejsou zpracovávány, a pokud jsou, pak za jakými účely, v jakém rozsahu, komu jsou zpřístupněny, jak dlouho je budeme zpracovávat, zda máte právo na opravu, výmaz, omezení zpracování či vznést námitku, odkud jsme osobní údaje získali a zda dochází k na základě zpracování Vašich osobních údajů k automatickému rozhodování, včetně případného profilování. Také máte právo získat kopii Vašich osobních údajů, přičemž první poskytnutí je bezplatné, za další poskytnutí pak může Zprostředkovatel požadovat přiměřenou úhradu administrativních nákladů.

Právo na opravu znamená, že nás kdykoliv můžete požádat o opravu či doplnění Vašich osobních údajů, pokud by byly nepřesné či neúplné.

Právo na výmaz znamená, že musíme vymazat Vaše osobní údaje pokud (i) již nejsou potřebné pro účely, pro které byly shromážděny nebo jinak zpracovány, (ii) zpracování je protiprávní, (iii) vznesete námitky proti zpracování a neexistují žádné převažující oprávněné důvody pro zpracování, nebo (iv) nám to ukládá zákonná povinnost.

Právo na omezení zpracování znamená, že dokud nevyřešíme jakékoliv sporné otázky ohledně zpracování Vašich osobních údajů, musíme omezit zpracování Vašich osobních údajů tak, že tyto můžeme mít pouze uloženy a případně je můžeme použít z důvodu určení, výkonu nebo obhajoby právních nároků.

Právo vznést námitku znamená, že můžete vznést námitku proti zpracování Vašich osobních údajů, které zpracováváme pro účely přímého marketingu nebo z důvodu oprávněného zájmu. Pokud vznesete námitku proti zpracování pro účely přímého marketingu, nebudou již Vaše osobní údaje pro tyto účely zpracovávány.

Tyto Zásady ochrany osobních údajů jsou účinné od 25. 5. 2018

Zprostředkovatel tímto v souladu s platnou právní úpravou poučuje každého konkrétního Zájemce (v souvislosti se Zprostředkovatelskou smlouvou, kterou Zájemce hodlá uzavřít se Zprostředkovatelem) o tom, že:

 • Zprostředkovatelská smlouva spadá pod Zákon o realitním zprostředkování č. 39/2020 Sb.;
 • Předmětem služby nabízené Zprostředkovatelem má být zprostředkování: prodeje nemovitých věcí / pronájmu nemovitých věcí / podnájmu nemovitých věcí / převodu podílu v korporaci s výjimkou podílu v bytovém družstvu / převodu družstevního podílu, třetí osobě;
 • Předmět zprostředkování bude nabízen za cenu uvedenou ve Zprostředkovatelské smlouvě (tj. za tzv. doporučenou cenu);
 • Zprostředkovatelská smlouva se uzavírá na dobu určitou (když tato bude sjednanou ve Zprostředkovatelské smlouvě) – s možností automatického prodloužení této (o původně sjednanou délku trvání této), pokud alespoň jedna ze smluvních stran ve lhůtě minimálně 2 měsíce před koncem sjednané doby (byť prodloužené) trvání Zprostředkovatelské smlouvy nedoručí druhé smluvní straně doporučeným dopisem oznámení o tom, že trvá na ukončení Zprostředkovatelské smlouvy;
 • Cena služby (tj. Provize) bude činit konkrétní částku (která bude uvedena ve zprostředkovávané smlouvě); V případě zprostředkování nájmu/podnájmu bude Provize činit pevnou (paušální) částku uvedenou ve Zprostředkovatelské smlouvě.
 • Práva zájemce z případného vadného plnění služeb, stejně jako podmínky těchto práv se řídí ustanoveními zák. č. 39/2020 Sb.

Zvláštní poučení o možnosti odstoupit od Zprostředkovatelské smlouvy, byla–li tato uzavřena mimo prostory obvyklé pro podnikání zprostředkovatele:

 • Máte právo odstoupit od Zprostředkovatelské smlouvy (bez udání důvodu), a to do 14 dnů od uzavření Zprostředkovatelské smlouvy.
 • Pro účely uplatnění práva na odstoupení od Zprostředkovatelské smlouvy musíte o svém rozhodnutí odstoupit od této informovat (vložte Vaše jméno a příjmení, obchodní firmu/název, adresu sídla a případně Vaše telefonní a faxové číslo a e-mailovou adresu) formou jednoznačného prohlášení (např. dopisu zaslaného prostřednictvím provozovatele poštovních služeb, faxu nebo e-mailu).
 • Aby byla dodržena lhůta pro odstoupení od Zprostředkovatelské smlouvy, postačuje odeslat sdělení o uplatnění práva odstoupit od Zprostředkovatelské smlouvy před uplynutím příslušné lhůty.

Zároveň Vás však výslovně poučujeme, že nebudete mít právo odstoupit od Zprostředkovatelské smlouvy (za shora uvedených podmínek), pokud jste požádal, aby poskytování služeb začalo již během lhůty pro odstoupení od Zprostředkovatelské smlouvy a přitom zprostředkovatel zprostředkoval (nejpozději v den předcházející odeslání oznámení o odstoupení) osobu mající zájem o nákup předmětných nemovitých věcí za podmínek stanovených ve Zprostředkovatelské smlouvě. V takovémto případě nebude k Vámi odeslanému odstoupení (z pohledu zprostředkovatele) přihlíženo, a to bez ohledu na to, zda jste byl o zprostředkované osobě již informován ze strany zprostředkovatele; čímž samozřejmě není dotčena možnost posouzení věci soudem.

Zprostředkovatel vykonává svoji činnost s odbornou péčí, v souladu s dobrými mravy, právním řádem a obchodní etikou tak, aby klienti zprostředkovatele nebyli uvedeni v omyl.

Zprostředkovatel hájí zájmy svých klientů a současně se chová spravedlivě ve vztahu ke všem účastníkům obchodu. Zprostředkovatel nezneužívá svého postavení v neprospěch klienta.

Zprostředkovatel uvádí při prezentaci svých Služeb a při nabídce nemovitostí pravdivé a úplné informace. Vědomé uvádění zavádějících informací, vynechání závažných skutečností nebo nepravdivých tvrzení je zakázáno.

Zprostředkovatel se vždy zavazuje uvádět pravdivé údaje o ceně nabízené nemovitosti. V případě, že provize zprostředkovatele v ceně není obsažena, je zprostředkovatel povinen zájemce o nemovitost o výši provize pravdivě informovat. Zprostředkovatel nesmí nabízet nemovitosti, aniž by předem obdržel souhlas od jejich vlastníků či osob oprávněných k jejich prodeji.  Zprostředkovatel při poskytování svých Služeb vždy informuje všechny zúčastněné strany daného realitního obchodu, kterou stranu zastupuje.

Za účelem ochrany práv zúčastněných stran realitního obchodu a z důvodu právní jistoty stran uzavírá Zprostředkovatel se svými klienty smlouvu, aby nebylo pochyb ohledně vzájemných práv a povinností souvisejících s realitním obchodem.

Zprostředkovatel nesmí bez souhlasu klienta zveřejnit či poskytnout jakékoliv třetí osobě důvěrné, běžně nedostupné informace poskytnuté klientem, a to ani po ukončení spolupráce, vyjma případů, kdy je takové poskytnutí vyžadováno zákonem nebo příslušnými orgány jednajícími na základě právních předpisů a v souladu s nimi.

Zprostředkovatel průběžně absolvuje školení tak, aby se zdokonaloval ve všech oblastech realitní činnosti a zvyšovala se jeho odbornost a kvalifikace.


Systém vnitřních zásad Reality Rosice plus, s.r.o.

Systém vnitřních zásad Bc. Iveta Rozporková

Dnešního dne, měsíce a roku byl společností:

 

Reality Rosice plus, s.r.o.

IČ: 172 61 911, DIČ: CZ17261911

Sídlem: Sušilova 108, 664 17 Tetčice, kancelář Palackého nám. 1600, 665 01 Rosice

Společnost zapsána Krajským soudem v Brně, oddíl C, vložka 129106

Zastoupena jednatelkou Bc. Ivetou Rozporkovou, nar. 28. 12. 1976

Tel.: 608 560 876

e-mail: iveta.rozporkova@realityrosice.cz

(dále jen “Realitní zprostředkovatel“)

přijat v souladu se zák.č. 253/2008 Sb., v platném znění, následující

Systém vnitřních zásad

k zajištění povinností vyplývajících ze zák.č. 253/2008 Sb. o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu

 1. Úvodní ustanovení

1.1 Tento Systém vnitřních zásad (dále jako „SVZ“) slouží k zajištění plnění povinností vyplývajících ze zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (dále jako „AML zákon“).

1.2 Uvedený Systém vnitřních zásad je závazný pro zaměstnance „Realitního zprostředkovatele“ a dále pak pro spolupracující třetí osoby zastupující při činnostech realitního zprostředkování „Realitního zprostředkovatele“ na základě písemné smlouvy nebo plné moci (dále souhrnně jako „Realitní makléř“).

1.3 K zajištění povinností vyplývajících z výše uvedeného zákona stanovujeme následující postup činností.

1.4  Obsah:      1 – Úvodní ustanovení                                                           strana 1

2 – Identifikace účastníků obchodu                           strana 1-3

3 – Kontrola klienta                                                   strana 4

4 – Podezřelý obchod a hodnocení rizik                     strana 5 – 6

5 – Oznamovací povinnost                                        strana 6

6 – Odklad plnění příkazu                                          strana 7

7 – Stanovení osoby pro styk s FAÚ                          strana 8

8 – Povinnost mlčenlivosti                                         strana 8

9 – Archivace údajů                                                   strana 8

10 – Kontrola a vnitřní oznamovací systém               strana 9

11 – Další povinnosti                                                 strana 9

12 – Přílohy                                                                strana 11-15

 

 1. Identifikace účastníků obchodu

2.1 U každého obchodu (obchodem se pro tyto účely rozumí zprostředkování uzavření realitní smlouvy podle zák.č. 39/2020 Sb., o realitním zprostředkování, a jak je upraveno v § 2 odst. 1 písm. d) bod 2 „AML zákona“) v hodnotě přesahující částku odpovídající ekvivalentu 1.000 EUR  a u obchodu bez ohledu na limit 1.000 EUR, který je vyhodnocen jako podezřelý,  provede „Realitní makléř“ identifikaci účastníků obchodu. Identifikace musí být provedena v rozsahu údajů uvedených v čl. 2.2 tohoto „SVZ“.

 

2.2 Identifikační údaje účastníka obchodu

2.2.1 U klienta, který je fyzickou osobou:

– Všechna jména a příjmení

– Pohlaví (není potřeba uvádět, pokud je zřejmé z identifikačních údajů)

– Trvalý nebo jiný pobyt

– Rodné číslo, anebo, nebylo-li rodné číslo přiděleno datum narození

– Místo narození

– Státní občanství

– Jde-li o podnikající fyzickou osobu též její obchodní firma, odlišující dodatek nebo další označení, místo podnikání a IČ.

– Druh a číslo průkazu totožnosti, stát popř. orgán, který jej vydal, a doba platnosti průkazu totožnosti.

2.2.2 Výše uvedené údaje doporučujeme zajistit pořízením fotokopie průkazu totožnosti, z něhož byly identifikační údaje (jsou-li v něm uvedeny) ověřeny a z něhož byla ověřena shoda podoby klienta s vyobrazením v průkazu totožnosti. Pokud klient odmítne pořízení a uchování fotokopie průkazu totožnosti, osoba provádějící identifikaci klienta zaznamená všechny výše uvedené údaje vypsáním.

2.2.3 U klienta, který je právnickou osobou:

– Obchodní firma nebo název včetně odlišujícího dodatku nebo dalšího označení, sídlo

– Identifikační číslo nebo obdobné číslo přidělované v zahraniční u osob, které jsou jejím statutárním orgánem nebo jeho členem údaje jako u fyzické osoby viz výše.

2.2.4. Je-li statutárním orgánem, jeho členem nebo skutečným majitelem identifikované právnické osoby jiná právnická osoba, zaznamenají se i její identifikační údaje.

 

2.3 Postup identifikace a identifikační údaje osoby, která jedná jménem klienta

2.3.1 První identifikace klienta, který je fyzickou osobou, a každé fyzické osoby jednající jménem klienta, který je právnickou osobou, provede „Realitní makléř“ za fyzické přítomnosti identifikovaného, pokud není v tomto „SVZ“ stanoveno jinak.

2.3.2 Při identifikaci klienta, který je

a/ fyzickou osobou, „Realitní makléř“ identifikační údaje zaznamená a ověří v průkazu totožnosti, jsou-li v něm uvedeny, a dále zaznamená druh a číslo průkazu totožnosti, stát, popřípadě orgán, který jej vydal a dobu jeho platnosti. Současně ověří shodu podoby s vyobrazením v průkazu totožnosti.

b/ právnickou osobou, „Realitní makléř“ identifikační údaje zaznamená a ověří z dokladu o existenci  právnické osoby  a v rozsahu podle písmene a/  provede identifikaci fyzické osoby, která jejím jménem jedná v daném obchodu, je-li statutárním orgánem, jeho členem nebo skutečným majitelem této právnické osoby jiná právnická osoba, zaznamená i její identifikační údaje (skutečným majitelem se dle „AML zákona“ v této souvislosti rozumí vždy pouze fyzická osoba).

2.3.3 Je-li klient zastoupen na základě plné moci, provede „Realitní makléř“ identifikaci zmocněnce podle postupu popsaného výše pod písm. a) a dále z předložené plné moci identifikuje zmocnitele; „Realitní makléř“ je povinen zajistit uchování (resp. předání k archivaci) originálu či ověřené kopie takové plné moci.

2.3.4 Je-li klient zastoupen zákonným zástupcem, provede „Realitní makléř“ identifikaci zákonného zástupce  dle čl. 2 tohoto „SVZ“. Zákonný zástupce doloží „Realitními makléři“ identifikační údaje  zastoupeného (v rozsahu údajů podle § 5 „AML zákona“).

2.3.5 Při dalších obchodech s klientem, který již byl identifikován, ověří „Realitní makléř“ vhodným způsobem totožnost konkrétní  jednající fyzické osoby. Toto prověření lze provést  i bez fyzické přítomnosti klienta, který je fyzickou osobou, nebo fyzické osoby jednající jménem klienta, který je právnickou osobou.

2.3.6 V době trvání  obchodního vztahu nebo při dalších obchodech  „Realitní makléř“ kontroluje platnost a úplnost  identifikačních údajů klienta, informací získaných v rámci kontroly klienta nebo důvodnost výjimky z kontroly klienta a zaznamenává jejich změny.

2.3.7 Jestliže má „Realitní makléř“ při uzavírání obchodu podezření, že klient nejedná svým jménem, nebo že zastírá, že jedná za třetí osobu, vyzve klienta, aby doložil plnou moc. Advokát nebo notář může této výzvě vyhovět i tím, že předloží kopii příslušných částí dokladu, ze kterých identifikační údaje klienta zjistil.

2.3.8 Klient poskytne „Realitnímu makléři“ informace, které jsou k provedení identifikace nezbytné, včetně předložení příslušných dokladů. „Realitní makléř“ je oprávněn pro účely identifikace dle „AML zákona“ pořizovat kopie nebo výpisy z předložených dokladů a zpracovávat takto získané údaje k naplnění „AML zákona“.

2.4 Politicky exponované osoby

2.4.1. Za politicky exponovanou osobu se ve smyslu této směrnice považuje fyzická osoba, která je nebo byla ve významné veřejné funkci s celostátním nebo regionálním významem, jako je zejména hlava státu, předseda vlády, vedoucí ústředního orgánu státní správy a jeho zástupce (náměstek, státní tajemník), člen parlamentu, člen řídícího orgánu politické strany, vedoucí představitel územní samosprávy, soudce nejvyššího soudu, ústavního soudu nebo jiného nejvyššího justičního orgánu, proti jehož rozhodnutí obecně až na výjimky nelze použít opravné prostředky, člen bankovní rady centrální banky, vysoký důstojník ozbrojených sil nebo sboru, člen nebo zástupce člena, je-li jím právnická osoba, statutárního orgánu obchodní korporace ovládané státem, velvyslanec nebo vedoucí diplomatické mise, anebo fyzická osoba, která obdobnou funkci vykonává nebo vykonávala v jiném státě, v orgánu Evropské unie anebo v mezinárodní organizaci.

2.4.2. Dále se za politicky exponovanou osobu považuje:

– fyzická osoba, která je osobou blízkou k osobě uvedené v čl. 2.4.1,

– je společníkem nebo skutečným majitelem  stejné právnické osoby, popřípadě svěřenectví nebo jiného obdobného právního uspořádání  podle cizího právního řádu, jako osoba uvedená  v čl. 2.4.1., nebo je o ní pracovníku firmy  známo, že je v jakémkoliv jiném blízkém podnikatelském vztahu s osobou uvedenou v čl. 2.4.1,

– je skutečným majitelem právnické osoby, popřípadě svěřenectví nebo jiného obdobného právního uspořádání podle cizího právního řádu, o kterém je známo, že bylo vytvořeno ve prospěch osoby uvedené v čl. 2.4.1.

2.4.3. Skutečnost, zda se jedná či nejedná o politicky exponovanou osobu, zjišťuje „Realitní makléř“ nebo zaměstnanec „Realitního zprostředkovatele“, který identifikaci provádí.

 1. Kontrola klienta

3.1. Kontrolu klienta je „Realitní makléř“ povinen provádět vždy před uskutečněním jednotlivého obchodu v hodnotě  ekvivalentu 10.000 EUR a vyšší a dále vždy u podezřelého obchodu, před uskutečněním obchodu s politicky exponovanou osobou a dále v době trvání obchodního vztahu.

3.2 Kontrola klienta zahrnuje :

– získání informací o účelu a zamýšlené povaze obchodu nebo obchodního vztahu,

– zjišťování skutečného majitele, pokud je klient právnickou osobou; evidence skutečných majitelů je na www.esm.justice.cz,

– získání informací potřebných pro provádění průběžného sledování obchodního vztahu včetně  zkoumání obchodů prováděných v průběhu daného vztahu za účelem zjištění, zda uskutečňované obchody jsou  v souladu s tím, co povinná osoba ví o klientovi a jeho podnikatelském a rizikovém profilu,

– přezkoumávání zdrojů peněžních prostředků.

3.3 Kontrolu klienta provádí „Realitní makléř“ s náležitou odbornou péčí, a to způsobem a v rozsahu odpovídajícím povaze obchodu a klienta. Rozsah prováděné kontroly klienta tedy odpovídá kategorizaci klienta (např. dle teritoriálního hlediska) a povaze obchodu.

3.4 V případě, že na základě hodnocení rizik představuje klient, obchod nebo obchodní vztah zvýšené riziko legalizace výnosů z trestné činnosti nebo financování terorismu, provádí se zesílená kontrola klienta, která spočívá mj. v získávání dalších potřebných dokumentů a informací (a jejich ověřování) o skutečném majiteli, povaze obchodu a zdroji majetku či prostředků.

3.5 Výjimky z povinnosti identifikace a  kontroly klienta

„Realitní makléř“ nemusí provádět identifikaci a kontrolu klienta v těchto  případech – pokud je klient :

– úvěrovou nebo finanční institucí,

– zahraniční úvěrovou nebo finanční institucí na území státu, který jí ukládá rovnocenné povinnosti v oblasti boje proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu jako ukládá práva Evropských společenství,

– společností, jejíž cenné papíry jsou přijaty k obchodování  na regulovaném trhu a která podléhá požadavkům na zveřejnění informací rovnocenným požadavkům práva Evropských společenství,

– skutečným majitelem peněžních prostředků uložených na účtu úschov notáře, advokáta, soudního exekutora nebo soudu,

– ústředním orgánem státní správy České republiky, Českou národní bankou nebo vyšším územním samosprávným celkem,

– klientem, kterému byly svěřeny významné  veřejné funkce podle předpisů  Evropských společenství a Evropské unie,

– klientem, jehož identifikační údaje jsou veřejně dostupné a není důvod pochybovat o jejich správnosti,

– klientem, jehož činnosti jsou průhledné,

– klientem, jehož účetnictví podává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace,

– klientem, který je odpovědný buď orgánu Evropské unie nebo orgánům členského státu Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru, anebo u něhož existují  jiné vhodné kontrolní postupy zajišťující kontrolu jeho činnosti.

 1. Podezřelý obchod a hodnocení rizik

4.1 Podezřelým obchodem se rozumí obchod uskutečněný za okolností vyvolávajících podezření ze snahy o legalizaci výnosů z trestné činnosti nebo podezření, že v obchodu užité prostředky jsou určeny k financování terorismu, nebo jiná skutečnost, která by mohla takovému podezření nasvědčovat.

4.2 Pro hodnocení rizik legalizace výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, která mohou nastat, se jednotlivé obchody nebo obchodní vztahy posuzují individuálně. Maximální pozornost je věnována zejm. obchodům, jejichž předmětem je převod nemovité věci, kdy lze jako rizikové považovat skutečnosti, kdy byla převáděná nemovitost nabyta za nápadně vyšší nebo nižší cenu oproti skutečné hodnotě věci, kdy je převodcem prodej realizován v blízkém časovém sledu od nabytí, nebo pokud jsou klientem požadovány nestandardní požadavky. Za rizikový typ klienta, kde je potřeba zvýšené pozornosti, lze považovat právnické osoby se zakrytou vlastnickou strukturou, nebo i fyzické osoby s bydlištěm z rizikových oblastí. Při zjištěných pochybnostech musí „Realitní makléř“ nebo jiný zaměstnanec, který provádí kontrolu, pro další postup ve věci neprodleně informovat „Realitního zprostředkovatele“.

4.3 Rusko je vysoce rizikovou zemí, která podporuje a financuje mezinárodní terorismu. Na občany a právnické osoby z Ruské federace, resp. české právnické osoby, kde je skutečným majitelem občan z Ruské federace, se uplatní zesílená identifikace a kontrola klienta ve smyslu § 9a AML zákona.

4.4 Podezřelým obchodem může být například případ, kdy

– klient provádí platbu kupní ceny nemovitosti z více různých účtů bez logického vysvětlení takového postupu,

– klient provádí převody majetku, které zjevně nemají ekonomický  důvod (nákup nemovitostí a její následný bezprostřední prodej, často i se ztrátou),

– prostředky, s nimiž klient nakládá, zjevně neodpovídají povaze nebo rozsahu jeho podnikatelské činnosti nebo jeho majetkovým poměrům,

– klientem nebo jeho skutečným majitelem je osoba ze státu, který nedostatečně  nebo vůbec neuplatňuje opatření proti  legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu; seznam států (klasifikace zemí dle FATF) „Realitní makléř“ nalezne na stránkách Finančního analytického úřadu (dále též „FAÚ“),

– „Realitní makléř“ má pochybnosti o pravdivosti získaných informací o klientovi.

4.5 Za podezřelý se obchod považuje vždy, pokud

– klient nebo skutečný majitel je osoba, vůči níž Česká republika uplatňuje mezinárodní sankce podle zákona o provádění mezinárodních sankcí (§ 2 zákona č. 69/2006 Sb.); seznam je přístupný na www.sanctionsmap.eu,

– předmětem obchodu je nebo má být zboží, vůči němuž ČR uplatňuje sankce podle zákona č. 69/2006 Sb. o provádění mezinárodních sankcí,

– klient se odmítá podrobit kontrole nebo odmítá uvést identifikační údaje osoby, za kterou jedná.

4.5.1 Pokud „Realitní makléř“ vyhodnotí znaky uvedené v čl. 4.2-4.4 tak, že by se mohlo jednat o podezřelý obchod, oznámí tuto skutečnost neprodleně spolu se zjištěnými identifikačními údaji účastníka (-ů) obchodu a veškerými dalšími okolnostmi případu vedoucímu pracovníkovi „Realitního zprostředkovatele“.

4.5.2 Pokud „Realitní makléř“ zjistí při realizaci obchodního případu některý ze znaků  podle čl. 4.2-4.4 tohoto „SVZ“,  oznámí tuto skutečnost vždy neprodleně se všemi zjištěnými identifikačními údaji účastníka/ů obchodu a veškerými dalšími okolnostmi případu vedoucímu pracovníkovi „Realitního zprostředkovatele“.

4.5.3 Pokud „Realitní makléř“ nebo jiný zaměstnanec „Realitního zprostředkovatele“ provádějící kontrolu klienta zjistí, že klient, nebo osoba jednající jménem či za klienta, je na sankčním seznamu, musí zajistit prostřednictvím vedoucích pracovníků „Realitního zprostředkovatele“ podání Oznámení podezřelého obchodu (dále též „OPO“) na „FAÚ“.

4.5.4 Ke zjištění, zda se v osobě klienta jedná o sankcionovaný subjekt nebo předmětem obchodu je sankcionované zboží je třeba provést kontrolu v sankčním seznamu ES, jehož konsolidovanou verzi je možné nalézt prostřednictvím odkazu na www.FinancniAnalytickyUrad.cz. V případě nalezení shody je třeba v přímo použitelném předpise ES, jímž se sankce stanovují, zjistit jaká konkrétní omezení či zákazy se vůči danému subjektu uplatní.

4.6 Povinnost neuskutečnit obchod

4.6.1 „Realitní makléř“ odmítne uskutečnění obchodu nebo uzavření obchodního vztahu v případě, že je dána identifikační povinnost a klient se odmítne podrobit identifikaci nebo odmítne doložit plnou moc, neposkytne potřebnou součinnost při kontrole nebo z jiného důvodu nelze provést identifikaci nebo kontrolou klienta, nebo má-li osoba provádějící identifikaci nebo kontrolu (zaměstnanec či „Realitní makléř“ „Realitního zprostředkovatele“) pochybnosti o pravdivosti informací poskytnutých klientem nebo o pravosti předložených dokladů.

4.6.2 „Realitní makléř“ neuskuteční obchod s politicky exponovanou osobou, pokud mu není znám původ majetku užitého v obchodu. Ve všech těchto případech je „Realitní makléř“ povinen neprodleně informovat vedoucího pracovníka „Realitního zprostředkovatele“

4.6.3 „Realitní makléř“ neuskuteční obchod s politicky exponovanou osobou bez souhlasu vedoucího pracovníka „Realitního zprostředkovatele“

 

 1. Oznamovací povinnost

5.1 Zjistí-li při jednání s klientem „Realitní makléř“ či zaměstnanec cokoliv neobvyklého, co by mohlo naznačovat podezřelý obchod ve smyslu čl. 4 tohoto „SVZ“,  je povinen s tímto zjištěním ihned seznámit osobu pověřenou zajišťováním styku s „FAÚ“ (tedy vedoucího pracovníka „Realitního zprostředkovatele“). Tato osoba nejprve vyhodnotí všechny okolnosti obchodu v přísl. souvislostech a následně posoudí, jedná-li se o podezřelý obchod; pokud ano, učiní, bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 5-ti kalendářních dnů od zjištění obchodu, oznámení „FAÚ“ (Finančnímu analytickému úřadu). Písemné oznámení zašle formou doporučeného dopisu nebo cenného psaní na adresu „FAÚ“. Podezřelý obchod lze také hlásit přes DS prostřednictvím stránek úřadu www.FinancniAnalytickyUrad.cz.

5.2 Finanční analytický úřad, PO BOX 675, Jindřišská 14, 111 21 Praha 1. Další možnosti spojení na Finanční analytický úřad: telefon 257 044 501 nebo 603 587 663 mimo obvyklou pracovní dobu (pracovní dny: 8,00 hod. – 16,00 hod.), fax: 257 044 502, e-mail: fau@mfcr.cz, datová schránka: egi8zyh.

5.3 Oznámení podezřelého obchodu nelze podat telefonicky, faxem, nezabezpečeným elektronickým spojením (běžný e-mail) ani prostřednictvím datové schránky.

5.4 Další možnosti splnění oznamovací povinnosti – oznámení lze podat písemně nebo ústně do protokolu, a to v místě určeném po předchozí dohodě s „FAÚ“.

5.5 Vyžadují-li to okolnosti případu (zejména hrozí-li nebezpečí z prodlení), oznámí zaměstnanec „Realitního zprostředkovatele“ či „Realitní makléř“  (tedy osoba, který v rámci svých povinností vyplývajících z tohoto „SVZ“ a příslušných právních předpisů ke zjištění stavu věci došla) za „Realitního zprostředkovatele“ podezřelý obchod na „FAÚ“ neprodleně po jeho zjištění.

5.6 Oznámením podezřelého obchodu není dotčena povinnost stanovená ve zvláštním zákoně oznámit skutečnosti nasvědčující spáchání trestného činu.

 1. Odklad splnění příkazu

6.1 Zajištění plnění povinnosti odložit splnění příkazu klienta podle § 20 „AML zákona“ se ukládá osobě uvedené v čl. 7.1 „SVZ“ za součinnosti „Realitního makléře“, odpovědného za přísl. obchodní případ. Příkaz klienta, týkající se podezřelého obchodu, může „Realitní zprostředkovatel“  splnit nejdříve po uplynutí  24 hodin od přijetí oznámení podezřelého obchodu „FAÚ“, pokud hrozí nebezpečí, že bezodkladným splněním by mohlo být zmařeno nebo podstatně sníženo zajištění výnosu.

6.2 Osoba uvedené v čl. 7.1 „SVZ“ za součinnosti „Realitního makléře“, odpovědného za přísl. obchodní případ, zajistí odložení splnění příkazu, a to na dobu 24 hodin od doby, kdy „FAÚ“ přijal oznámení. Na odklad splnění příkazu klienta upozorní „Realitní zprostředkovatel“ „FAÚ“ v oznámení podezřelého obchodu.

6.3 „Realitní zprostředkovatel“ splnění příkazu klienta neodloží v případě, kdy odložení není možné, nebo kdy je „Realitnímu zprostředkovateli“ známo, že by takové odložení mohlo zmařit nebo jinak ohrozit šetření podezřelého obchodu. O splnění příkazu klienta v takovém případě „Realitní zprostředkovatel“ ihned informuje „FAÚ“.

6.4 Pokud prověření podezřelého obchodu pro složitost vyžaduje delší lhůtu,  „FAÚ“ rozhodne:

 1. a) o prodloužení doby, na kterou se odkládá splnění příkazu klienta, nejdéle však o 2 pracovní dny od přijetí oznámení podezřelého obchodu na „FAÚ“,
 2. b) o odložení splnění příkazu klienta nebo o zajištění majetku, který má být předmětem podezřelého obchodu, u povinné osoby, u níž se tento majetek nachází, až na dobu 3 prac. dnů.

6.5 Příkaz lze provést až po uplynutí lhůty 24 hodin, na kterou odložil splnění příkazu „Realitní zprostředkovatel“ anebo lhůty, na kterou podle § 20 odst. 3 „AML zákona“ rozhodl odložit splnění příkazu „FAÚ“, pokud „FAÚ“ nesdělí v této lhůtě, že podal trestní oznámení.

6.6. „Realitní zprostředkovatel“ obratem sdělí „FAÚ“ vykonání rozhodnutí „FAÚ“ podle § 20 odst. 3 písm. b) „AML zákona“ o odložení splnění příkazu nebo o zajištění majetku, který má být předmětem podezřelého obchodu a potvrdí čas, od něhož se počítá běh lhůty podle § 20 odst. 3 písm. b) „AML zákona“. „Realitní zprostředkovatel“ dále průběžně podává „FAÚ“ informace o všech podstatných skutečnostech týkajících se majetku uvedeného v rozhodnutí.

6.7 Podá-li „FAÚ“ ve lhůtě stanovené výše orgánu činnému v trestním řízení, provede (případně svolí) vedoucí ekonomického úseku „Realitní zprostředkovatele“ příkaz klienta po uplynutí 3 kalendářních dnů ode dne podání trestního oznámení, pokud orgán činný v trestním řízení do konce této lhůty nerozhodne o odnětí nebo zajištění předmětu  podezřelého obchodu. O podání trestního oznámení informuje „FAÚ“ kontaktní osobu „Realitního zprostředkovatele“ před uplynutím lhůty, na níž bylo splnění příkazu odloženo. Pokud „FAÚ“ v této lhůtě nesdělí „Realitní zprostředkovateli“, že podal trestní oznámení, „Realitní zprostředkovatel“ příkaz klienta prostřednictvím příslušného odpovědného pracovníka provede.

 1. 7. Stanovení osoby určené k zajišťování průběžného styku s FAÚ

7.1 Osobou určenou k zajišťování průběžného styku s „FAÚ“  je za „Realitního zprostředkovatele“ Bc. Iveta Rozporková, jednatel, tel.: +420 608 560 876, e-mail: info@realityrosice.cz

7.2 V případě nepřítomnosti zajišťuje kontakt s „FAÚ“: …, pracovní pozice: …, mob.tel.: …, tel.: …, e-mail:  – nezajištěno.

7.3 O určení osoby k plnění oznamovací povinnosti podle § 18 „AML zákona“ a k zajišťování průběžného styku s „FAÚ“ informuje „Realitní kancelář“ „FAÚ“ nejpozději do 30 dnů ode dne, kdy nastaly v souvislosti s určením kontaktní osoby změny.

 1. Povinnost mlčenlivosti

8.1 Všem zaměstnancům „Realitního zprostředkovatele“, spolupracujícím „Realitním makléřům“, stejně tak i dalším třetím osobám, které budou mít informace o podaném Oznámení podezřelého obchodu,  se ukládá zachovávat mlčenlivost o Oznámení podezřelého obchodu nebo o úkonech učiněných „FAÚ“ ve vztahu ke třetím osobám, včetně osob, jichž se sdělené informace týkají.

8.2 Povinnost mlčenlivosti nezaniká ani skončením pracovněprávního vztahu, dohody o spolupráci uzavřené mezi „Realitním zprostředkovatelem“ a „Realitním makléřem“  či plné moci zmocňující „Realitního makléře“ zastupovat „Realitního zprostředkovatele“; její porušení je přestupkem, za který lze podle § 43 „AML zákona“ uložit pokutu až do výše 200.000  Kč, resp. za určitých podmínek až do 1 mil.Kč. Tím není dotčena odpovědnost za škodu, která tím osobě, jíž se vyzrazení týkají, vznikla, ani případná trestní odpovědnost toho, kdo porušil povinnost mlčenlivosti.

8.3 Povinnosti zachovávat mlčenlivost se nelze dovolávat vůči:

– orgánu činnému v trestním řízení, pokud provádí řízení o trestném činu souvisejícím s legalizací výnosu nebo jedná-li se o splnění oznamovací povinnosti vztahující se k takovému trestnému činu,

– soudu rozhodujícímu v občanském soudním řízení spory týkající se obchodu nebo nároku vyplývajícího z „AML zákona“,

– osobám vykonávajícím bankovní dohled,

– orgánu oprávněnému podle zvláštního předpisu rozhodovat o odnětí oprávnění k podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti v případě, že „FAÚ“ předloží podnět k odnětí takového oprávnění,

– osobě, která by mohla uplatnit nárok na náhradu škody podle tohoto zákona, jde-li o následné oznámení skutečností rozhodných pro uplatnění takového nároku.

8.4 O uplatnění výjimky povinnosti mlčenlivosti zaměstnanců „Realitního zprostředkovatele“ nebo spolupracujících „Realitních makléřů“ rozhoduje v daném případě statutární orgán „Realitního zprostředkovatele“.

 1. Archivace údajů

9.1 Údaje získané při identifikaci a kontrole klienta (tedy zejména identifikační údaje, údaje týkající se průkazu totožnosti, originál nebo úředně ověřená kopie plné moci v případě zastupování na základě plné moci, údaje o tom, kdo a kdy provedl u „Realitního zprostředkovatele“ první identifikaci klienta) budou uschovány po dobu 10-ti let od ukončení obchodu a budou uloženy ve spise zakázky. Dále pak budou po stejnou dobu uchovány údaje a doklady o obchodech spojených s povinností identifikace, tj. zejména smlouvy a doklady o platbách.

9.2 Archivaci zajistí „Realitní makléř“ nebo pracovník „Realitního zprostředkovatele“, který prováděl identifikaci či kontrolu klienta, postoupením příslušných dokumentů či složek vedoucímu pracovníkovi „Realitního zprostředkovatele“, který je za archivaci odpovědný.

 1. Kontrola a vnitřní oznamovací systém

10.1 Osobou určenou k výkonu činnosti podle § 11 zák.č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů, je za „Realitního zprostředkovatele Bc. Iveta Rozporková, jednatel, tel.: +420 608 560 876, e-mail: info@realityrosice.cz

10.2  V souladu s ustanovením § 21 odst. 6 písm b) AML zákona je součástí tohoto systému vnitřních zásad tzv. vnitřní oznamovací systém podle ustanovení § 8 odst. 1 písm. b) zákona  č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů, který tvoří samostatnou přílohu č. 4 tohoto systému vnitřních zásad, jenž umožňuje oznamovatelům na základě ustanovení § 2 odst. 3 a 4 zákona o ochraně oznamovatelů podat oznámení, resp. informace o možném protiprávním jednání dle ustanovení § 2 odst. 1 zákona o ochraně oznamovatelů.

 1. Další povinnosti

10.1 Údaje o obchodech, na něž se vztahuje identifikační povinnost nebo ohledně nichž „FAÚ“ provádí šetření, sdělují na  požádání ve stanovené lhůtě  „FAÚ“ vedoucí pracovník  „Realitní ho zprostředkovatele“ , který také předkládá  potřebné informace o těchto obchodech, nebo k nim umožní přístup pověřeným zaměstnancům „FAÚ“ při prověřování oznámení a poskytnou informace o osobách, které se jakýmkoli způsobem účastnily takových obchodů.

10.2 Vedoucí pracovník „Realitního zprostředkovatele“ je povinen provést  školení zaměstnanců a spolupracujících „Realitních makléřů“ (stejně tak i třetích osob, které se mohou s podezřelým obchodem setkat před zařazením na jejich pracovní místa),  z této směrnice („SVZ“) a z „AML zákona“, a to nejméně 1x za 12 měsíců.

10.3 Vedoucí pracovník „Realitního zprostředkovatele“ je povinen evidovat a uchovat obsah školení, účast na těchto školeních (prezenční listinu podepsanou účastníky proškolení); tuto evidenci uchovávat po dobu 5 let. Obsah školení musí být vedoucím pracovníkem „Realitního zprostředkovatele“ aktualizován a doplňován.

10.4. Za provádění kontroly dodržování povinností dle „AML zákona“ je odpovědný vedoucí pracovník „Realitního zprostředkovatele“.

10.5 Tento Systém vnitřních zásad byl schválen statutárním orgánem „Realitního zprostředkovatele“.

 

 1. Přílohy

Příloha č. 1 – Seznam rizikových teritorií z hlediska nebezpečí legalizace výnosů z trestné činnosti

Příloha č. 2 – Seznam rizikových teritorií z hlediska nebezpečí financování terorismu

Příloha č. 3 – Vzor Oznámení podezřelého obchodu a Sdělení kontaktních informací

Příloha č. 4 – Vnitřní oznamovací systém dle zákona o ochraně oznamovatelů

V Rosicích dne 25. 7. 2023

………………………………….

Realitní zprostředkovatel – Reality Rosice plus, s.r.o.

Příloha č. 1 Systému vnitřních zásad:

Základní seznam rizikových teritorií z hlediska nebezpečí legalizace výnosů z trestné činnosti

  

Stát   Mezinárodní kód
Andorra ANDORRA AD
Anguilla ANGUILLA AI
Antigua a Barbuda ANTIGUA AND BARBUDA AG
Aruba ARUBA AW
Bahamské společenství BAHAMAS BS
Belize BELIZE BZ
Bolívie BOLIVIA BOL
Britské Panenské ostrovy VIRGIN ISLANDS, BRITISH VG
Cookovy ostrovy COOK ISLANDS CK
Dominikánská republika DOMINICAN REPUBLIC DOM
Ekvádor ECUADOR EC
Gruzie GEORGIA GE
Haiti HAITI RH
Kajmanské ostrovy (brit.) CAYMAN ISLANDS KY
Kolumbie COLUMBIA CO
Kostarika COSTA RICA CR
Kyperská republika CYPRUS CY
Lichtenštejnské knížectví LIECHTENSTEIN LI
Marshallské ostrovy MARSHALL ISLANDS MH
Mauricijská republika MAURITIUS MU
Monacké knížectví MONACO MC
Myanmar (dříve Barma) MYANMAR (dříve BARMA) MM
Nauruská republika NAURU NR
Nigérie NIGERIA RN
Niue NIUE NU
Nizozemské Antily NETHERLANDS ANTILLES AN
Ostrovy Turks a Caicos (brit.) TURKS AND CAICOS ISLAND TC
Panamská republika PANAMA PA
Peru PERU PE
Ruská federace RUSSIAN FEDERATION RU
Samoa SAMOA WS
Seychelská republika SEYCHELLES SC
Svatá Lucie SAINT LUCIA SL
Svatý Kryštof a Nevis SAINT KITTS AND NEVIS KN
Svatý Vincenc a Grenadiny SAINT VINCENT AND THE GRENADINES VC
Ukrajina UKRAINE UA
Vanuatská republika VANUATU VU
Venezuela VENEZUELA YV
Vietnamská socialistická republika VIETNAM VN
Zimbabwe ZIMBABWE ZW

Příloha č. 2 Systému vnitřních zásad:

Základní seznam rizikových teritorií z hlediska nebezpečí financování terorismu

 

Stát   Mezinárodní kód
Afghánistán AFGHANISTAN AF
Albánská republika ALBANIA AL
Alžírská lidová demokratická republika ALGERIA DZ
Etiopie ETHIOPIA ET
Filipínská republika PHILIPPINES PH
Indonéská republika INDONESIA ID
Irácká republika IRAQ IQ
Íránská islámská republika IRAN /ISLAMIC EPUBLIC IR
Jemenská republika YEMEN YE
Korejská lidově demokratická republika DPRK KP
Kosovo KOSOVO
Kuba CUBA CU
Kypr (severní část) CYPRUS CY
Libanonská republika LEBANON LB
Libyjská arabská lidová socialistická džamáhírije LIBYAN ARAB AMAHIRIYA LY
Malaysie MALAYSIA MY
Maroko MOROCCO MA
Mauritánská islámská republika MAURITANIA MR
Okupované palestinské území PALESTINIAN TERRITORY PS
Pákistánská islámská republika PAKISTAN PK
Saúdskoarabské království SAUDI ARABIA SA
Somálská demokratická republika SOMALIA SO
Spojené arabské emiráty UNITED ARAB EMIRATES AE
Súdánská republika SUDAN SD
Svatý Tomáš a Princův ostrov SAO TOME AND PRINCIPE ST
Syrská arabská republika SYRIAN ARAB REPUBLIC SY
Tádžikistán TAJIKISTAN TJ
Tuniská republika TUNISIA TN
Turecko TURKEY TR
Turkmenistán TURKMENISTAN TM
Uzbekistán UZBEKISTAN UZ

Příloha č. 3 Systému vnitřních zásad:

 

OZNÁMENÍ PODEZŘELÉHO OBCHODU sp.zn. …/…

 

 1. Identifikační údaje oznamovatele podezřelého obchodu:

 

Reality Rosice plus, s.r.o.

IČ: 172 61 911, DIČ: CZ17261911

Sídlem: Sušilova 108, 664 17 Tetčice, kancelář Palackého nám. 1600, 665 01 Rosice

Společnost zapsána Krajským soudem v Brně, oddíl C, vložka 129106

Zastoupena jednatelkou Bc. Ivetou Rozporkovou, nar. 28. 12. 1976

Tel.: 608 560 876

e-mail: iveta.rozporkova@realityrosice.cz

předmět podnikání dle zápisu v obchodním rejstříku nebo dle průkazu živnostenského nebo jiného oprávnění k podnikání: realitní činnost

(pouze ten předmět podnikání, který s oznámením souvisí)

 1. Údaje toho, koho se oznámení týká:
 2. A) Identifikační údaje fyzické osoby:

Jméno, příjmení: …

(ve sporných případech jednoznačně rozlišit jméno a příjmení)

rodné číslo, a nebylo-li přiděleno, datum narození: …

místo narození: …

pohlaví: …

trvalý nebo jiný pobyt: …

státní občanství: …

druh a číslo průkazu totožnosti: …

stát, popř. orgán, který jej vydal: …

doba jeho platnosti průkazu: …

 1. B) Identifikační údaje fyzické osoby – podnikatele:

Kromě údajů podle bodu A)

obchodní firma, odlišující dodatek nebo další označení: …

místo podnikání: …

identifikační číslo: …

 1. C) Identifikační údaje právnické osoby:

Obchodní firma nebo název včetně odlišujícího dodatku: …

sídlo: …

identifikační číslo nebo obdobné číslo přidělované v zahraničí: …

u osob, které jsou jejím statutárním orgánem nebo jeho členem údaje podle bodu A), a údaje fyzické osoby podle bodu A) , která jejím jménem jedná v daném obchodu. Je-li statutárním orgánem, jeho členem nebo skutečným majitelem této právnické osoby jiná právnická osoba, uvedou se i její identifikační údaje.

Dále v rozsahu bodu A) údaje fyzické osoby, která jedná jménem toho, koho se oznámení týká, pokud je v oznamovaném podezřelém obchodu fyzická osoba zastoupena, a vždy v případě právnické osoby.

III. Popis předmětu a podstatných okolností podezřelého obchodu

Oznamovatel uvede předmět a podstatné okolnosti podezřelého obchodu, které jsou mu známy. Podrobně uvede zejména: důvod transakce, který účastník obchodu uvádí; popis použité hotovosti či jiných platebních prostředků a další okolnosti hotovostní platby; časové údaje; čísla účtů, na nichž jsou soustředěny peněžní prostředky ohledně kterých se oznámení podává a všech účtů, na které nebo z nichž byly či mají být převáděny, včetně identifikace jejich majitelů a disponentů, má-li k této informaci oznamovatel přístup; měnu; čím je obchod podezřelý; případně i zjištěná telefonní a faxová čísla; popis a evidenční čísla dopravních prostředků; popis chování účastníka obchodu i jeho společníků a další informace, které by mohly mít informační význam k zúčastněným osobám či předmětné transakci. Případné jakékoli další informace, které by mohly s podezřelým obchodem souviset a jsou významné pro jeho posouzení z hlediska opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti nebo financování terorismu.

Přílohy: …

(Součástí popisu jsou kopie všech v oznámení uváděných a s předmětem oznámení souvisejících dokladů, které má oznamovatel k dispozici)

 1. Informace o provedení či odložení obchodu

Oznamovatel uvede, zda a kdy byl obchod proveden či zda byl odložen podle § 20 odst. 1 nebo § 20 odst. 3 zák.č. 253/2008 Sb., případně důvod, proč obchod byl nebo nebyl proveden.

 

V … dne …

…………………………………………

Realitní zprostředkovatel

podpis (nebo kód) osoby plnící oznamovací povinnost, která je současně odpovědná za správnost uvedených údajů; kód kontaktní osobě přidělí povinná osoba a tento kód spolu s informací o určení kontaktní osoby podle § 22 zák.č. 253/2008 Sb. předem sdělí FAÚ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SDĚDELNÍ KontaktníCH informacÍ

k oznámení podezřelého obchodu sp.zn. …/…

 

 

jméno, příjmení: …

pracovní zařazení: …

mobilní tel.: …

tel.: …

fax: …

e-mail: …

spojení mimo obvyklou pracovní dobu – tel.: …

 

V … dne …

…………………………………………

Realitní zprostředkovatel

podpis osoby plnící oznamovací povinnost